Profilaktyka „Bezpiecznych wakacji” w powiecie kutnowskim
Kutnowscy policjanci jak co roku, w ramach działań profilaktycznych "Bezpieczne Wakacje" spotykają się z młodzieżą i lokalną społecznością. Apelując o ostrożność i rozsądek podczas letniego wypoczynku, przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz ostrzegają przed różnymi zagrożeniami.
Wakacje to czas wolny od nauki, czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Policjantka ds. Profilaktyki Społecznej mł. asp. Katarzyna Wasiak wraz z dzielnicowymi wykorzystują każde okazje do spotkań z dziećmi i młodzieżą, aby przypomnieć o zasadach bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacyjnym. W tym tygodniu odwiedzili piknik rodzinny organizowany w Strzelcach oraz w Oporowie.
W okresie wakacyjnym dużo dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy, pozostaną w domach, dlatego;
- Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem).
- Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).
- Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest, gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką).
- Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.
- Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
- W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Mamy, Taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.
W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk:
Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów dlatego:
- Kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,
- Nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika, oraz w czasie kiedy wywieszona jest czerwona flaga,
- Nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,
- W czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,
- Przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,
- Przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno,
- Przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym także jest ważnym elementem spotkań. Policjantki przypominały dzieciom jak prawidłowo przejść przez jezdnię i w jakim miejscu należy to zrobić. Wytłumaczyły, jaki kolor sygnalizacji świetlnej zezwala na przejście na drugą stronę jezdni, a jaki zabrania wejścia na „pasy". Wyjaśniły, dlaczego w samochodzie wszyscy muszą mieć zapięte pasy, a najmłodsi mają dodatkowy obowiązek jazdy w fotelikach. Dzieci otrzymały podczas spotkań elementy odblaskowe, które z pewnością poprawią ich widoczność na drodze a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Najmłodsi dowiedzieli się również jak reagować i z jakich numerów alarmowych korzystać w razie nagłego zagrożenia.
mł. asp. Daria Olczyk