Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie debaty społecznej "Oddajemy Wam głos"

W Kutnie odbyła się konferencja poświęcona tematyce odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione czyny zabronione. Organizatorem przedsięwzięcia był Komendant Powiatowy Policji w Kutnie mł. insp. Wojciech Świercz. Podczas spotkania oprócz ciekawych prelekcji na temat konsekwencji za popełnione czyny małoletnich odbyła się inauguracja projektu profilaktyczno-edukacyjnego "Mądra Sowa i przyjaciele do poprawy", która powstała przy współpracy z jednym z liceów w Kutnie oraz ANSGK. Spotkanie zakończyło się debatą oksfordzką, którą poprowadziła młodzież I LO im. Gen. J.H.Dąbrowskiego w Kutnie.

03 czerwca 2024 roku Komendant Powiatowy Policji w Kutnie mł. insp. Wojciech Świercz zorganizował konferencję: "Oddajemy Wam głos”. Partnerami tego przedsięwzięcia byli: Starosta Powiatowy w Kutnie Daniel Kowalik, Prezydent Miasta Kutna Mariusz Sikora, I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie oraz ANSGK.
Celem konferencji było przede wszystkim omówienie obowiązujących przepisów oraz ich zastosowanie w praktyce w postępowaniu z osobami nieletnimi. Przybyli na spotkanie prelegenci, dzięki swojemu wieloletniemu merytorycznemu doświadczeniu, podzielili się ze słuchaczami wiedzą w tej tematyce.

Podczas konferencji odbyła się inauguracja projektu profilaktyczno-edukacyjnego pt: „Mądra Sowa i przyjaciele do poprawy". Projekt zaprezentowała Dyrektor Liceum Pani Edyta Gustowska , która opowiedziała jak doszło do powstania materiału w postaci książeczki, której odbiorcami mają być uczniowie szkół podstawowych. W książeczce tej poruszone są najważniejsze zagadnięcia czynów zabronionych oraz demoralizujących oraz związane z nimi konsekwencje prawne.

Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie prelegentów; Tomasza Lemańskiego- pedagoga z I Liceum Ogólnokształcącego imienia J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, Pani Agnieszki Szczech – przedstawiciela Kuratorium Oświaty oraz gościa specjalnego Natalii Rybarczyk – Mistrzyni Świata w taekwondo olimpijskim, wielokrotnej mistrzyni Polski, autorki bestsellerowej książki „Walcz i wygrywaj”, którzy w oparciu o swoje doświadczenia i wiedzę przekazali młodzieży ważne aspekty odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Po wystąpieniu prelegentów głos zabrali uczniowie z I LO im. J.H.  Dąbrowskiego w debacie typu oksfordzkiego, pod przewodnictwem marszałka - ucznia Jana Osieckiego. Młodzież rozważała bardzo ważną kwestię prawną, kulturową i społeczną używania telefonów komórkowych podczas zajęć lekcyjnych. Zarówno strona propozycji jak i opozycji miała silne argumenty dotyczące wprowadzania zakazu używania telefonów komórkowych w czasie lekcji.

Na koniec Członek Rady Powiatu Tomasz Walczewski wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Kutnie mł. insp. Wojciechem Świerczem wręczyli upominki młodzieży, która tak aktywnie zaangażowała się w działalność profilaktyczną. Komendant Powiatowy Policji w Kutnie podziękował również Pani dyrektor LO im Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie Pani Edycie Gustowskiej, która stworzyła dla uczniów warunki i klimat sprzyjający rozwojowi i sięganiu po nowe możliwości, jak i Panu Tomaszowi Lemańskiemu oraz Panu Tomaszowi Białobłockiemu – w przygotowaniu projektu książeczki edukacyjnej „Mądra Sowa i przyjaciele do poprawy „ która już niebawem trafi do uczniów naszego powiatu.

Dziękujemy samorządom oraz instytucjom, które wspierały nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy firmie cateringowej „Bar u Bogusi” oraz firmie Dawton za zaopatrzenie w słodki poczęstunek dla gości konferencji.

mł. asp. Daria Olczyk

  • scena kutnowskiego domu kultury z młodzieżą uczestniczącą w debacie.
  • scena kutnowskiego domu kultury z młodzieżą uczestniczącą w debacie.
  • scena kutnowskiego domu kultury z młodzieżą uczestniczącą w debacie.
  • scena kutnowskiego domu kultury z młodzieżą uczestniczącą w debacie.
  • uczestnicy debaty podczas poczęstunku.
  • scena kutnowskiego domu kultury z młodzieżą uczestniczącą w debacie.
Powrót na górę strony