Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Bezpieczny Motocykl"

Sezon motocyklowy trwa i troszcząc się o bezpieczeństwo kierujących tymi jednośladami, Wydział Ruchu Drogowego kutnowskiej komendy przez najbliższe dwa dni prowadzić będą działania „Bezpieczny Motocykl”. Przedsięwzięcie to jest realizowane również na terenie całego województwa łódzkiego. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa motocyklistów na drogach poprzez reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia i uświadamianie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Od początku roku na drogach województwa łódzkiego zaistniało 88 wypadków drogowych z udziałem kierujących motocyklami w których śmierć poniosło 5 osób, a 79 zostało rannych. Na terenie powiatu kutnowskiego od początku roku doszło do 7 zdarzeń drogowych z udziałem motocykli w których 5 osób zostało rannych. Policjanci ruchu drogowego w tym  mundurowi z grupy SPEED w nieoznakowanych radiowozach przez najbliższe dwa dni wezmą pod lupę wszystkie zachowania motocyklistów.  Biorąc pod uwagę tragiczny bilans zdarzeń ostatniego długiego weekendu podczas, którego zginęło 6 osób z czego 4 to kierujący jednośladami, działania mundurowych skierowane zostaną na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów na drogach poprzez reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia  i uświadamianie o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Szczególną uwaga zwracana będzie na nadmierną prędkość, która jest najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego,
  • dbać o stan techniczny swojego motocykla,
  • kierując motocyklem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,
  • dbać o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
  • zawsze warto zaplanować trasę.
  • od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
  • zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
  • obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. 

Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny lub zakładać elementy odblaskowe.

Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

kom. Edyta Machnik

  • droga policjant rozmawia z motocyklistą
  • droga policjant rozmawia z motocyklistą
  • radiowóz w tle policjant rozmawia z motocyklistą
Powrót na górę strony