Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czujna pracownica banku udaremniła próbę oszustwa-KUTNOWSKA POLICJA OSTRZEGA -UWAŻAJ NA FAŁSZYWYCH POLICJANTÓW

Pracownica jednej z placówek bankowych działających na terenie Kutna wykazała się postawą godną pochwały. Dzięki jej czujności 68 -letnia kobieta nie padła ofiarą przestępstwa. Łatwowierność seniorki chcieli wykorzystać oszuści, działający metodą „na policjanta”. Kutnowscy policjanci ostrzegają przed oszustwami na tzw „legendę”, których ofiarami stają się osoby w podeszłym wieku.

Do zdarzenia doszło 27 maja 2019 roku po godz. 15.00. Wtedy to do banku przyszła starsza kobieta, która chciała podjąć z konta znaczną sumę pieniędzy. Twierdziła, że jej syn potrącił kobiete na przejściu dla pieszych i musi wpłacić kaucję w kwocie 37 000 zł żeby mu pomóc. Kobieta była jednak bardzo zdenerwowana, co zwróciło uwagę pracownicy banku. Ponad to kobieta cały czas rozmawiała z kimś przez telefon. Pracownica banku przypuszczała, że seniorka może być kolejną ofiarą oszustów. Poprosiła aby zadzwoniła do syna i potwierdziłą ten fakt, a kiedy wzięła telefon seniorki do ręki rozmówca rozłączył się. Sprawą zajęli się już kutnowscy policjanci, a dzięki szybkiej reakcji pracownika banku kobieta nie poniosła żadnych strat.

KUTNOWSKA POLICJA OSTRZEGA !!! UWAŻAJ NA FAŁSZYWYCH POLICJANTÓW !!!

 Przestępcy aby osiągnąć cel nieustannie modyfikują stare, znane już metody oszustw, wymyślają też nowe. Coraz więcej oszustów podaje się za policjantów. Według legendy podawanej przez siebie mogą być funkcjonariuszami CBŚ, KPP lub innych jednostek i właśnie rozpracowują szajkę oszustów działających metodą  "na wnuszka". Z taką informacją zgłaszają się tuż po telefonie od rzekomego "wnuczka" czy "siostrzeńca" proszącego o pomoc finansową. Informują, że wykorzystując techniki operacyjne byli świadkami próby wyłudzenia pieniędzy i aby zebrać materiał dowodowy pozwalający zatrzymać na gorącym uczynku osoby podszywające się pod krewnych, należy wręczyć pieniądze wysłannikowi krewnego, który niezwłocznie po wyjściu z Waszego mieszkania zostanie przez policjantów zatrzymany.

Kolejny fortel, podczas którego oszuści podają się za funkcjonariuszy Policji, dotyczy oszczędności zgromadzonych w bankach. Podczas rozmowy telefonicznej informują o działaniach operacyjnych prowadzonych przez policję zmierzających do zatrzymania grupy przestępczej zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Wcześniej wypytują o szczegóły dot. naszych oszczędności. Według ich wersji aby zapobiec utracie gotówki należy ściśle współpracować z "funkcjonariuszami CBŚ czy KPP" i wykonywać ich polecenia m.in należy wypłacić pieniądze i dostarczyć we wskazane przez "funkcjonariuszy" miejsce. Aby wydać się bardziej wiarygodnym proszą aby pod numer alarmowy 997 potwierdzić ich dane w rozmowie z dyżurnym Policji oraz upewnić się że rzeczywiście prowadzone są takie działania. Jednak aby ten podstęp się udał po zakończeniu rozmowy sami nie rozłączają się, a jedynie zawieszają połączenie co powoduje, iż przy próbie skontaktowania się z Policją ponownie łączycie się Państwo z przestępcami, którzy potwierdzają podane wcześniej informacje, ponownie prosząc o "pomoc".

DLATEGO PAMIĘTAJ !!!

  1. Nigdy nie podawaj przez telefon woich danych osobowych !

  2. Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności !

  3. Nie ufaj nieznanym rozmówcom !

  4. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom !

  5. Po takim telefonie zadzwoń pod nr 112 i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy !

  6. Policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon !

  7. Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich ozczędności do jakichkolwiek celów !

  8. Pod nr telefonu 112 ani żadnym innym nie uzyskasz informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział !

     

Powrót na górę strony