Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie – dla kierowania pod wpływem alkoholu !

W ostatnim czasie kutnowscy funkcjonariusze ujawniają coraz więcej przypadków w których kierujący zachowują się skrajnie nieodpowiedzialne i kierują pojazdami po spożyciu alkoholu. Konsekwencje tak bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze. Zwracamy się z apelem, aby nigdy nie wsiadać po alkoholu za „kierownicę”.

Jak duże zagrożenie w ruchu drogowym powodują kierowcy po spożyciu alkoholu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W dalszym ciągu znajdują się nieodpowiedzialne osoby, które wsiadają za ,,kółko” będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy z nich tracą uprawnienia, niektórzy swoją jazdę kończą na przydrożnym drzewie, a jeszcze inni giną na drodze, lub też są sprawcami wypadków drogowych, w którym życie tracą zupełnie niewinne osoby.

Niepokojący jest fakt, że na terenie powiatu kutnowskiego wzrasta liczba ujawnionych przpadków kierowania pojazdami mechanicznymi przez osoby zanajdujące się pod działaniem alkoholu i to pomimo tak niedawnych zmian w prawie, zaostrzających sankcje za ten rodzaj przestępstw.

Często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji naszego działania, sądząc, że mając niewielki dystans do domu ,,jakoś się uda”. Takie myślenie jest mylne, ponieważ nigdy nie wiemy co się może wydarzyć na drodze.

Pamiętajmy również, że na drugi dzień po ,,zakrapianej” kolacji nie zawsze możemy wsiąść do auta. Wiele osób pod wpływem alkoholu jest zatrzymywanych właśnie na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Niestety złudne jest myślenie pokutujące nadal wśród wielu kierowców w kolejnym dniu po spożyciu alkoholu ,,dobrze się czuje”, więc mogę jechać.

Przypominamy, że jazda samochodem w stanie nietrzeźwości według Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U.2017.0.2204 t.j.) jest przestępstwem.

Art. 178a. Kk - prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat2.

Dpdatkowo, osobie skazanej za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, każdorazowo sąd zasądza uiszczenie świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł (do 60 tys.zł), a w razie sprawcy, który dopuścił się takiego przestepstwa po raz kolejny -kwota ta wynosi co najmniej 10 tyś.zł. Dodatkowo jest orzekany środek karny w postaci zakazu kierowania pojazdami na okres od 3 do 15 lat.

W 2018 roku funkcjonariusze KPP w Kutnie łącznie ujawnili 381 przypadków kierowania pojazdem przez osobę będąca pod działaniem alkoholu z czego 179 dotyczyło kierujących pojazdami mechanicznymi. W minionym roku na terenie powiatu kutnowskiego odnotowano, aż 49 zdarzeń drogowych, do których doprowadzili kierujący pod wpływem alkoholu. W samym styczniu 2019 roku takich zdarzeń było 8, a w miesiącu lutym 3. Tylko policjanci ruchu drogowego za okres styczeń, luty bieżącego roku ujawnili 49 kierujących pod działaniem alkoholu z czego 37 kierowało pojazdami mechanicznymi.

 

Powrót na górę strony