Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z troski o dziadków i babcie nie tylko przy okazji Ich Święta!

Policjanci uczą seniorów bezpiecznych zachowań przez cały rok. Przy okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka przypominają o podstawowych zasadach i apelującą do osób mających codzienny kontakt z seniorami o wyczulanie ich na zagrożenia podczas zwykłych rozmów w myśl zasady „Kropla drąży skałę” . 17 stycznia 2018 roku takie spotkanie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie na akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka i będą kontynuowane w najbliższych dniach.

Funkcjonariusze wyczulają na działania złodziei kieszonkowych oraz przestępców działających metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Uczą jak postępować aby nie stać się ofiarą a także jak zachować się i co zrobić gdy już do tego dojdzie. Ważnym tematem poruszanym w trakcie spotkań jest pierwsza pomoc. Mundurowi pokazują jak wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Funkcjonariusze często prezentują bardzo podstawowe techniki samoobrony. Uczą w jaki sposób seniorzy mogą się bronić przed napastnikiem, który np. chce wyrwać im torebkę. Zawsze istotnym  punktem jest bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. Zwracamy  uwagę na właściwe poruszanie się po drodze zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Policjanci przypominają zawsze jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz o konieczności  noszenia elementów odblaskowych, które ratują życie.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.

- W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.

- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW.

 

Powrót na górę strony