Kręci mnie bezpieczeństwo ...przez cały rok szkolny
Bezpieczeństwo jest obok pożywienia i odpoczynku jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Mówimy o nim bardzo dużo, bo dotyczy wielu różnych spraw. Wszyscy wiemy jak zachować się na drodze, czy obchodzić z ogniem. Są jednak sprawy, o których wciąż powinniśmy mówić więcej - powiedział Minister Błaszczak do młodych słuchaczy. „Kręci Mnie Bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” nawiązuje do poprzednich kampanii MSWiA, w ramach których w całej Polsce odbyły się tysiące spotkań propagujących wiedzę o bezpieczeństwie – szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Ministerstwo wspólnie z Policją przygotowało zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa. Dotyczą one wielu zagadnień, w tym: ruchu drogowego, internetu, pożarów, podstaw pierwszej pomocy, itd. Materiały są już dostępne na stronach internetowych Policji i MSWiA. Skorzystają z nich przede wszystkim nauczyciele i policjanci przygotowujący pogadanki dla dzieci, ale pobrać je może każdy zainteresowany.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak rozmawiał o bezpieczeństwie z uczniami Szkoły Podstawowej w Brąchnowie w pow. toruńskim. Opowiedział też o nowej inicjatywie ministerstwa, która pomoże im zdobywać cenną wiedzę o prawidłowych zachowaniach.
Dzisiaj (5.09.17) w Szkole Podstawowej w Brąchnowie, pow. toruński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak w obecności Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Szymczyka, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza, Komendanta Głównego PSP nadbryg. Jacka Suskiego, Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosława Elszkowskiego, wójta Gminy Łubianka Pana Jerzego Zająkały oraz społeczności szkolnej uroczyście zainaugurował kolejny etap kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod nazwą „Kręci Mnie Bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny”.
W wyborze tematów lekcji pomoże kalendarz, który trafi do wszystkich szkół podstawowych w kraju. Zaznaczono na nim ponad 20 dni i świąt związanych z bezpieczeństwem. Każdy z tych dni to potencjalna okazja do rozmowy o bezpieczeństwie.
W kalendarzu zaznaczone są dni związane z bezpieczeństwem. Te dni będą okazją, aby nauczyciele wspólnie z policjantami czy strażakami organizowali zajęcia. Możliwych tematów jest wiele. Sami możecie wybrać ten, który najbardziej Was interesuje. Do każdego tematu przygotowaliśmy bardzo dużo ciekawych materiałów - podkreślił Minister.
Szef MSWiA przybliżył także działania podległych mu służb – Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Minister przypomniał dzieciom zasady funkcjonowania numeru ratunkowego 112. Zaznaczył też, że dzwonić pod niego należy wyłącznie w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. Są to np. pożary, wypadki drogowe czy przypadki użycia przemocy.
Przedstawiciel PSP mł. bryg. Maciej Krzemkowski przybliżył uczniom zagadnienie zagrożenia pożarowego w domu: jak się przed nim zabezpieczać, jak wyglądają gaśnice, czujki dymu i do czego służą oraz, jak bezpiecznie ewakuować się z miejsca pożaru.
Kom. Monika Hermann z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy natomiast mówiła o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Kolejni prelegenci Piotr Kozłowski i Paweł Wygonowski z Wydział Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego K-PUW w Bydgoszczy wyjaśniali jak korzystać i do czego służy numer 112.
Ta nietypowa lekcja zakończyła się rozdaniem upominków dla najbardziej aktywnych uczniów oraz wspólnym zdjęciem.