Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

I ty możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

Ponad 1400 to liczba zgłoszeń, jaką otrzymali policjanci z powiatu kutnowskiego dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Urządzenie to działa już prawie rok i w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dla których kwestia bezpieczeństwa nie jest obojętna. Uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu narzędzia, takie jak np. przesyłanie plików zdjęciowych, czy krótkich komentarzy.

Aplikacja działa na terenie naszego regionu od września 2016 roku. Do tej pory w związku z działaniem mapy otrzymaliśmy już ponad 1400 zgłoszeń. To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im wcale obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje. Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa. To również doskonała forma dialogu mieszkańca z policjantem. Narzędzie pozwala bowiem na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Korzystanie z aplikacji KMZB jest bardzo proste. Jej obsługa została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mieszkaniec województwa przez Internet mógł w szybki i anonimowy sposób zgłaszać różne problemy.

Z analizowanych przez koordynatorów danych wynika, że najwięcej zgłoszeń w naszym powiecie dotyczy głównie spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – ponad 600. Na kolejnym miejscu z ilością 216 plasują się zgłoszenia dotyczące niewłaściwej infrastruktury drogowej. Pondto 165 zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania, natomiast 162 zgłoszenia dotyczą przekraczania prędkości.

Aby w dalszym ciągu aplikacja spełniała swoje zadanie, wychodząc naprzeciw potrzebom jej użytkowników, niedawno wprowadzono jej zmiany i modyfikacje. Internauci mają teraz możliwość opatrzenia swojego zgłoszenia krótkim komentarzem do 500 znaków. Ponadto można dodać także pliki zdjęciowe – maksymalnie do 3 plików w formatach jpg, pdf, 3gp, mov, doc, txt. Ponadto zmiany umożliwiają dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia.

Zmieniły się także nazwy niektórych zagrożeń. Zostały połączone kategorie: „niewłaściwa infrastruktura drogowa” oraz „nieprawidłowe oznakowanie drogi” i obecnie znajdują się pod hasłem „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z kolei  zagrożenie „miejsce grupowania się małoletnich” przekształcono na „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. Ponadto dodana została  nowa kategoria „Wałęsające się bezpańskie psy”.

Policjanci jednak przypominają, że narzędzie jakim jest  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy należy dzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji! Pamiętaj, Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!

Powrót na górę strony