Dzień Bezpiecznego Internetu 2025
11 lutego 2025 roku, w ponad stu krajach, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu
„Dzień bezpiecznego Internetu” to jak zawsze doskonała okazja dla kutnowskich policjantów, aby porozmawiać z najmłodszymi o tym, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Należy pamiętać, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.
Uczniowie podczas spotkań z policjantami dowiedzieli się, jakie negatywne skutki niesie niewłaściwe korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec. Szczególną uwagę zwrócili na niebezpieczeństwo wynikające z zawierania znajomości z osobami, które mogą podawać się za kogoś innego.
Policjanci wyjaśnili także, czym jest cyberprzemoc oraz przedstawili formy cyberprzemocy, którymi są m.in. wyzywanie, nękanie, znieważanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu, robieniu komuś zdjęć, rejestrowanie filmów bez zgody drugiej osoby, publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które obrażają lub ośmieszają innych.
Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.
Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami opiekunowie powinni pamiętać o:
• informowaniu dziecka o konsekwencjach używania Internetu
• kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni
• możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron
• zgłoszeniu każdej niepokojącej treści do której mogą mieć dostęp dzieci
Pamiętajmy!
Nie każda wiadomość przeczytana w sieci jest prawdziwa. Internet jest kopalnią wiedzy, a niestety też przestrzenią niesprawdzonych i potencjalnie szkodliwych doniesień i informacji – w których każdy może przedstawić się jako ekspert oferujący najlepsze rozwiązanie problemu. Weryfikujmy nie tylko otrzymane informacje w sieci, ale i nowo poznane osoby. Bądźmy ostrożni i czujni.
aspirant Daria Olczyk