Profilaktyka przemocy rówieśniczej i hejcie. Rozmawiamy z młodzieżą
Przemoc rówieśnicza to bardzo niebezpieczne zjawisko. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy negatywne zachowania w stosunku do innych, są nagrywane i publikowane w internecie. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie regularnie spotykają się z uczniami w szkołach, uświadamiając młodzież o konsekwencjach i odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny zabronione.
Policjantka zajmująca się profilaktyka społeczną mł. asp. Katarzyna Wasiak odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach i Krośniewicach. Spotkania w dużej mierze poświęcone były cyberprzemocy, hejtowi, przemocy rówieśniczej oraz mowie nienawiści. Policjantka podczas rozmowy z młodzieżą, treści teoretyczne przeplatała przykładami, które zna ze swojej codziennej służby.
W czasie zajęć szczegółowo omówiono pojęcia czynu karalnego, przejawów demoralizacji, środki oddziaływania wychowawczego. Uczniom przedstawiono konsekwencje prawne z jakimi mogą się liczyć za popełnione czyny zabronione, demoralizujące. Tematem spotkania były również cyberzagrożenia a co za tym idzie szerokie spektrum niebezpieczeństw z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się korzystając z sieci. Z młodzieżą omówiono jak ważne jest przestrzeganie praw człowieka, zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym oraz konsekwencje prawne związane z nieprzestrzeganiem ich.
Takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ uczniowie mają możliwość rozwiać swoje wątpliwości i zdobywać wiedzę w obszarach trudnych tematów i problemów z jakimi się wiąże odpowiedzialność prawna nieletnich.
Przypominamy, że osoba nieletnia to:
- W zakresie postępowania w sprawach o demoralizację - nieletnim jest osoba, która ukończyła 10 lat i nie jest pełnoletnia oraz dopuściła się np. czynu zabronionego, naruszenia zasad współżycia społecznego, uchylania się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używania alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychotropowych, uprawiania nierządu.
- W zakresie postępowania o czyny karalne – nieletnim jest osoba, która dopuściła się tego czynu po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat.
- W zakresie wykonywania środków wychowawczych, środka leczniczego lub środka poprawczego – nieletnim jest osoba, wobec której taki środek został orzeczony, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez tą osobę 21 lat.
- Takie zajęcia uświadamiają młodym ludziom o tym, że często błędy, które popełnią w młodości mogą rzutować na całe ich dorosłe życie.
mł. asp. Daria Olczyk