Informacje

Bezpieczeństwo seniorów tematem debaty społecznej

W Kutnie odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. Jednym z poruszanych tematów były oszustwa popełniane na szkodę seniorów, szczególnie te metodą na tzw. „wnuczka” , „policjanta” ale i oszustwa inwestycyjne czy metodą spoofingu. Nie zabrakło również miejsca na dyskusję z dzielnicowymi na temat problemów z którymi borykają się mieszkańcy na co dzień.

8 października 2024 roku na terenie Akademio Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczeństwo Seniorów w życiu codziennym i cyberprzestrzeni". Tego typu spotkania mają na celu zacieśnianie współpracy Policji ze społecznością lokalną. Stanowią też okazję do dyskusji oraz zgłaszania wniosków dotyczących bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i jego okolicy. W spotkaniu z mieszkańcami wziął udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kutnie podinsp. Adam Czerwiński, przedstawiciel Urzędu Miasta Kutna Pani Edyta Michalska, dzielnicowi oraz seniorzy z terenu Miasta Kutna, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.   
Głównym tematem spotkania były oszustwa popełniane na szkodę osób starszych. Omówione zostały najpopularniejsze metody stosowane przez przestępców na tzw. „wnuczka” „policjanta”  „administratora” czy „amerykańskiego żołnierza” oraz sposoby działania oszustów podających się np. za pracowników spółdzielni, wodociągów, pracowników socjalnych i okradających osoby starsze w miejscu ich zamieszkania. Podczas  spotkania przybliżono również jego uczestnikom działanie interaktywnego narzędzia do komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją, jakim jest aplikacja  „Moja Komenda” oraz program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Natomiast dzielnicowi zapoznali zebranych ze swoimi rejonami służbowymi i przybliżyli mieszkańcom Kutna swoje zadania służbowe. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów na temat bezpieczeństwa seniorów na drodze, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i bezpieczeństwa podczas wypraw do lasu na grzyby.

Celem przeprowadzanych debat społecznych jest zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

mł. asp. Daria Olczyk

 

  • ścianka łukowa Komendy Powiatowej Policji w Kutnie oraz temat debaty.
  • policja przeprowadza debatę społeczną .
  • policja przeprowadza debatę społeczną .
  • policja przeprowadza debatę społeczną .
  • policja przeprowadza debatę społeczną .
  • policja przeprowadza debatę społeczną .
Powrót na górę strony