Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty historyczne - OKM 1940 (Ostaszków - Kalinin – Miednoje)

Wyjątkowa lekcja historii, dedykowana uczniom Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie odbyła się 12 stycznia 2018 roku. Jarosław Olbrychowski prezes stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” przybliżył uwarunkowania historyczne związane z ówczesną służbą mundurowych, szczególnie policjantów. Przypomniał o wysokich wzorcach moralnych i uznaniu społecznym jakim cieszyli się policjanci II Rzeczypospolitej.

Warsztaty historyczno – patriotyczne "OKM 1940 – Ostaszków - Kalinin – Miednoje" zostały przygotowane i zainicjowanie przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi. Z niezwykłą pasją o losach policjantów II RP opowiadał prezes stowarzyszenia Jarosław Olbrychowski. Opowiadał o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Podkreślał, że dla którego policjanta, mimo upływu czasu najważniejsze wartości – "Bóg, Honor, Ojczyzna" pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka czy szerzej, społeczeństwa. Zaznaczył, że policjanci II RP powinni być godnie naśladowani przez współczesnych mundurowych. To policjanci stoją na straży prawa, pomagają słabszym, ścigają przestępców, dbają o spokój i porządek publiczny. Dlatego są bardzo ważną grupą społeczną. Prezes stowarzyszenia podkreślił, że te trzy miejsca zbrodni popełnionej na polskiej ludności – Ostaszków, Kalinin, Miednoje nierozerwalnie są związane z etosem służby funkcjonariuszy RP. To tam zginęło blisko 8 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, każdy poprzez strzał w tył głowy. Misją rodzin policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej jest przywracanie prawdy, ukazywanie matrylologii tej formacji, ich poświęcenia dla ojczyzny.

Wszystkim uczestnikom tej wyjątkowej lekcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do poznawania kart historycznych narodu polskiego.

Powrót na górę strony