Informacje

PROFILAKTYKA CYBERZAGROŻEŃ. OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI!

Internet odgrywa dużą rolę w życiu młodego człowieka. Jest on źródłem wiedzy, a także źródłem rozrywki. Rozwojowi sieci towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Dlatego kutnowscy policjanci edukują dzieci i młodzież na temat niebezpieczeństw z jakimi mogą spotkać się w Internecie podczas zajęć lekcyjnych. Apelujemy również do mieszkańców naszego powiatu o rozwagę i czujność, by nie paść ofiarą oszustwa!

5 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie odbyło się spotkanie edukacyjno – profilaktyczne z uczniami na temat cyberzagrożeń. Mł. asp. Katarzyna Wasiak asystent ds. Profilaktyki Społecznej kutnowskiej komendy poruszyła najważniejsze zagrożenia z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się serfując po sieci. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co publikujemy i piszemy pozostanie w niej na długi czas. Umieszczane informacje powinny być dobrze przez nas przemyślane. Komentarze pisane na różnych stronach, powinny dobrze świadczyć o jego autorze. Omówiono przy okazji odpowiedzialność prawną nieletnich, konsekwencje za popełnione czyny zabronione – również w sieci.

Apelujemy również do mieszkańców naszego powiatu !
O ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…  Dlatego należy zachować czujność  i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się  za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń pod numer alarmowy 112.

Przypominamy i ostrzegamy

  • Przed wpuszczeniem do swojego mieszkania nieznanej osoby poproś o pokazanie dokumentu, legitymacji lub upoważnienia firmy, którą reprezentuje. Zapamiętaj lub zapisz jej dane osobowe. W przypadku wątpliwości przed pozwoleniem wejścia do mieszkania zweryfikuj dane w siedzie firmy.
  • Nie przekazuj  podejrzanym akwizytorom swoich danych osobowych: nazwiska, nr PESEL, daty urodzenia, imion rodziców – dane te mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa.
  • Przed podpisaniem umowy ustal dokładne warunki jakie oferuje Ci sprzedawca. Dopytaj o wszystkie szczegóły. Nie podpisuj  żadnej umowy bez dokładnego przeczytania jej treści . W razie wątpliwości odłóż podjęcie decyzji na późniejszy termin, po spokojnym rozważeniu umowy.

mł. asp. Daria Olczyk

 

  • policjantka podczas zajęć edukacyjno- profilaktycznych w szkole w Krzyżanowie.
Powrót na górę strony