Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Bezpieczny rowerzysta"

Rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego, są jednymi z najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze kutnowskiej drogówki w dniu dzisiejszym przypomnieli rowerzystom zasady ruchu drogowego oraz wyposażyli w niezbędne elementy odblaskowe.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. 10 sierpnia 2023 roku kutnowska policja prowadzi działania „Bezpieczny rowerzysta” przypominając miłośnikom jednośladów o tych najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Od policjantów rowerzyści otrzymywali elementy odblaskowe w postaci kamizelek oraz opasek odblaskowych.
Przypominamy najważniejsze przepisy dla rowerzystów:

  • Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 10 roku życia powinno przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze.
  • Rower musi być wyposażony w:
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
  • Kask i odblaski (np. kamizelka) to elementy nieobowiązkowe, ale z pewnością znacznie zwiększające bezpieczeństwo właściciela jednośladu.

Chodnik, droga dla rowerów czy jezdnia? Którędy jeździć?

  • Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Z chodnika można korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Stosowanie się przez wszystkich do przepisów ruchu drogowego, takt i kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.

mł. asp. Daria Olczyk


 

Powrót na górę strony