Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przed świętami wzrasta liczba internetowych oszustów

Pewną prawidłowością już jest, że przed świętami do komend Policji w całym kraju zgłasza się większa liczba poszkodowanych w związku z zakupami przez internet.

29 listopada 2016 roku kutnowscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia z których wynikało, że poszkodowani robiąc zakupy za pośrednictwem internetu nie otrzymali zamówionego towaru. Mieszkanka Kutna zamawiając kurtkę za którą zapłaciła 289 złotych do dnia dzisiejszego jej nie otrzymała. Podobnie została oszukana kobieta, która na aukcji internetowej zamówiła kosmetyki. Zgłoszenia dotyczące podobnych oszustw nasilają się tuż przed świętami. Polacy coraz chętniej kupują w internecie. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.

Oto kilka rad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć, Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".  Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Powrót na górę strony