Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kutnie prowadzą cykl spotkań o zagrożeniach w sieci z uczniami szkół podstawowych.

Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutni na spotkaniu z policjantem 10 kwietnia 2017 roku. Spotkania takie odbywają się systematycznie we wszystkich szkołach powiatu kutnowskiego.

Uczniowie podczas spotkań z policjantami dowiedzieli się, jakie negatywne skutki niesie niewłaściwe korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec. Szczególną uwagę zwrócili na niebezpieczeństwo wynikające z zawierania znajomości z osobami, które mogą podawać się za kogoś innego.

Należy pamiętać o tym, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.

Policjanci wyjaśniali młodzieży także, czym jest cyberprzemoc oraz przedstawili formy cyberprzemocy, którymi są  m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu, robieniu komuś zdjęć, rejestrowanie filmów bez  zgody drugiej osoby, publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które obrażają lub ośmieszają innych. Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw popełnianych w sieci.

PAMIĘTAJ!

-Chroń swoje hasło
-Nie podawaj swoich danych (imię, nazwisko, adres, telefon) w sieci
-Nie rozmawiaj z osobami, których nie znasz
-Uważaj co umieszczasz w Internecie, zanim to opublikujesz przeczytaj wpis kilka razy

TO CO TRAFIA DO INTERNETU NA ZAWSZE W NIM POZOSTAJE

-Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie komputera nie mów mu wszystkiego o sobie
-Nie umawiaj się z obcymi poznanymi w Internecie
-Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, nigdy nie wiesz komu je udostępni
-Jeśli ktoś wysyła do Ciebie obraźliwe treści, lub twój rówieśnik jest „prześladowany”, powiadom o tym dorosłego, nie kasuj tych informacji
-Nie reaguj przemocą na przemoc online
-Nie siedź długo przed komputerem

RODZICU !

-Rozmawiaj z dzieckiem - Internet nie może Ciebie zastąpić

-Reaguj natychmiast na przemoc w sieci, której doświadcza dziecko.

-Współpracuj ze szkołą, policją, rodzicami sprawców i świadków zabezpiecz dowody z sieci.

-Naucz dziecko, że nie należy reagować przemocą na przemoc online

-Rozmawiaj z dzieckiem na temat rozmów z innymi online, aby wiedziało, że osoba po drugiej stronie może mieć złe intencje (np. poprosi o rozebranie się przed kamerą)

-Sprawdzaj ograniczenia wiekowe na grach (PEGI), które kupujesz dziecku (chodzi o treści dostosowane do wieku i poziom agresji oraz przemocy)

-Jeśli nie radzisz sobie skorzystaj z pomocy specjalistów, szukaj rozwiązania w Internecie, u psychologa

-Pamiętaj aby samemu nie umieszczać w Internecie zdjęć swojego dziecka nago lub w innych krępujących sytuacjach, gdyż możesz sam zaszkodzić dziecku

-Uświadom dziecku, że nie każda osoba, która zna to od razu „znajomy”, którego umieszcza wśród kolegów na portalach społecznościowych i dzieli się prywatnymi informacjami o sobie.

-Zwracaj uwagę na nietypowe zachowania dziecka, które mogą świadczyć o nadmiernym korzystaniu z Internetu czy tez korzystaniu z nieodpowiednich treści.

-Uczul dziecko aby każdy wpis, który chce opublikować kilka razy przeczytało i zastanowiło się czy nie ośmieszy go lub nie skompromituje , także w stosunku do innych osób.

-Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego seksualności i przesyłania ewentualnych dowodów miłości w postaci zdjęć o charakterze erotycznym .

Uczeń w internecie - nauczycielu reaguj!

-regularnie podnoś swoją samoświadomość  i wiedzę poprzez  uczestniczenie w szkoleniach dotyczących cyber przemocy i innych zagrożeń

-dbaj o dobrą atmosferę /relacje w klasie/ szkole

-rozmawiaj  z uczniami o problemach

-ustalcie regulamin antyprzemocowy w szkole

-uświadamiaj uczniów o konsekwencjach prawnych i karnych

-wyczuwaj nastroje w klasie , czy nie ma osób szykanowanych za pomocą internetu

-współpracuj z rodzicami

-informuj o osobach, które mogą pomóc i instytucjach zewnętrznych

-prowadź warsztaty  z uczniami lub korzystaj z pomocy specjalistów

-szukaj z uczniami/rodzicami wspólnych rozwiązań

-napiętnuj złe zachowania przemocowe

  • spotkania z dziećmi
  • spotkania z dziećmi
Powrót na górę strony