Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak się ustrzec przed włamaniem do mieszkania

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego mieszkania. Od początku 2017 roku kutnowscy policjanci odnotowali kilka włamań do mieszkań, głównie tych, które położone są na parterze. Doszło do nich w ciągu dnia, w czasie, gdy domownicy przebywali w pracy lub wyszli na zakupy.​

Z policyjnych doświadczeń wynika, że włamywacze dostają się do mieszkań przez okna lub uszkadzając drzwi wejściowe. Ich łupem padają najczęściej gotówka i biżuteria, a także sprzęt elektroniczny. Pamiętajmy więc przede wszystkim o ich zabezpieczeniu. Pomyślmy również o wzmocnieniu tych miejsc podczas naszej dłuższej nieobecności. Złodziejowi do dokonania włamania nie potrzeba wiele czasu. Dlatego wychodząc wieczorem z domu stwórzmy pozory naszej obecności przez np. pozostawienie w pokoju włączonego światła i zawsze zamykajmy drzwi i okna nawet jeśli wychodzimy na chwilę. W przypadku dłuższego wyjazdu poprośmy znajomych, rodzinę o opiekę nad mieszkaniem, opróżnianie skrzynki na listy, zabranie ulotek z pod drzwi. Dłuższy brak oznak pobytu mieszkańców kusi włamywaczy.

Pamietaj !

Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Dobre rady

Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.

Nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwodostępnym miejscu.

Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.

Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.

Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.

Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.

Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.

Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe.

Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ, POWIADOM, NIE TOLERUJ,

dzwoń telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji 997 lub 112 lub powiadom swojego dzielnicowego.​

 

Powrót na górę strony